Ні для кого з жителів Миронівського району не є секретом те, що головним тормозом в створенні Миронівської об’єднаної громади є страх місцевих управлінців та наближених до них осіб втратити контроль над фінансовими потоками. Тому з уст місцевих високопосадовців й звучать “мрії” про те, що цього року виборів в ОТГ не буде.

  Днями президент заявив, що ніхто не має права зупиняти процес об’єднання, і вибори повинні відбутися у цьому році.

Тож, незалежно від небажання та супротиву районних рад та адміністрацій (на чолі з їхніми керівниками), усі новостворені об’єднані громади мають провести вибори у цьому році, щоб мати державну підтримку у наступному.

Вибори до ОТГ, подання на призначення яких уже надійшли й досі надходять до ЦВК, будуть призначені, як тільки надійде роз’яснення комітету Верховної Ради. Для того, аби ОТГ встигли провести вибори ще цього року, у четвер ЦВК ухвалила рішення, згідно з яким вибори можуть бути призначені не тільки на останню неділю квітня, останню неділю жовтня та на будь-яку неділю грудня, крім останньої, але й на будь-яку іншу дату.

Громади, які вже пройшли усі процедури об’єднання, мають провести перші вибори до кінця цього року, щоб потрапити до розрахунків державного бюджету 2019.

Про це сказала Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»).

«Місцева влада і мешканці новостворених об’єднаних громад виконали усе, передбачене законом, щоб стати більш спроможними і мати більше можливостей для розвитку. Тепер слово  за центральною владою – призначити вибори в ОТГ ще у цьому році і гарантувати державну підтримку усім об’єднаним громадам на наступний рік», – впевнена Яніна Казюк.

За її словами, серед пропозицій до проекту Державного бюджету на 2019 рік, розроблених фахівцями асоціацій органів місцевого самоврядування, українськими та міжнародними експертами, було збільшення субвенції на формування інфраструктури об’єднаних громад до 4,5 млрд грн. Такий обсяг державної підтримки розрахували, виходячи з запланованої на кінець року загальної кількості ОТГ:

  • 665 ОТГ – створені у 2015-17 роках і перейшли на прямі міжбюджетні відносини;
  • 40 ОТГ – провели перші місцеві вибори 29 квітня 2018 року;
  • 130 ОТГ та 58 приєднаних громад – очікують рішення ЦВК про призначення перших виборів у цьому році.

Пропонувалося, щоб на одного сільського жителя створених у 2018 році об’єднаних громад було передбачено не менше 1107 грн субвенції. Саме таким цей показник був у 2016 році, коли на прямі міжбюджетні відносини перейшли перші 159 ОТГ, серед яких тоді розподіли 1 млрд грн.

Крім того, фахівці радили перевести з наступного року усі утворені в 2018 році ОТГ на прямі міжбюджетні відносини.

Стосувалися експертні пропозиції також освітньої субвенції для сіл громад, приєднаних до міст обласного значення. При розрахунку розміру субвенції для них має застосовуватися коефіцієнт, визначений для сільського населення, що більш вигідно громадам.

Як відомо, вже 8 міст обласного значення – Гадяч, Славута, Ржищів, Вознесенськ, Шостка, Лозова, Новгород-Сіверський та Коломия – завершили процедури приєднання. До них загалом приєдналися 24 сільські ради. До кінця року таких громад буде ще більше.

«У представленому сьогодні у Верховній Раді проекті Держбюджету 2019 року пропозиція щодо освітньої субвенції врахована. Інфраструктурна ж субвенція передбачена лише в розмірі 1,9 млрд грн, бо до розрахунків не потрапили об’єднані громади і приєднані громади, де вибори ще не призначені. Сподіваюся, питання з виборами найближчим часом вирішить призначений вчора новий склад Центральної виборчої комісії, і парламент разом з урядом знайдуть можливість збільшити розмір державної підтримки ОТГ до рівня, який відповідатиме очікуванням громад», – сказала Яніна Казюк.

Відповідаючи на запитання народних депутатів у Верховній Раді, декілька членів нового складу Центральної виборчої комісії заявили про готовність розблокувати вибори в об’єднаних громадах і призначити їх якомога швидше.

«Нелогічні рішення попереднього складу ЦВК сіяли невпевненість і зневіру в громадах до реформи загалом. Ми пам’ятаємо, як не призначали вибори в громадах з різних районів, а також створених з центром в місті обласного значення. А останні рішення взагалі заблокували будь-які вибори в ОТГ. Впевнений, новий склад ЦВК розуміє, що від їхніх рішень залежить успіх децентралізації, ставлення до реформи громад, які ще вирішують, чи варто їм об’єднуватися. І хочеться, щоб одним з перших рішень оновленої Комісії було призначення ще в цьому році виборів в уже створених ОТГ», – сказав перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України В’ячеслав Негода.

Станом на 21 вересня, до перших виборів місцевих голів та депутатів готові 130 об’єднаних територіальних громад. До складу цих ОТГ увійшли 545 громад – сільських, селищних, міських рад. На вибори чекають також 58 громад, що приєдналися до 40 вже створених ОТГ. У цих громадах мешкає загалом 1 млн 467 тисяч людей.

Прийняти рішення про призначення виборів ЦВК має мінімум за 70 днів до їх проведення.

Таким чином робимо висновок – Миронівська об’єднана громада цьогоріч все ж проведе вибори і буде формувати бюджет 2019 вже з значним збільшенням надходжень і прямими відносинами з держбюджетом. Це дозволить уникнути ситуацій подібних до ремонту в ЦРД “Зернятко”, де підрядника визначають в Києві і місцева влада практично усунута від будь якого впливу на строки та якість виконання робіт.

Залишити відповідь

Ваша поштова адреса не буде опублікована. Обовʼязкові поля позначені *

Ви можете використовувати наступні HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

three + 2 =

Очистити формуВідправити